چرخه بازاریابی محتوا چگونه است؟

مارکتینگ

سرفصل اصلی مقاله چرخه بازاریابی محتوا:

• مقدمه
چرخه بازاریابی محتوا

مقدمه:

مدیران حرفه‌ای به چرخه‌ بازاریابی محتوا اهمیت بسیار بالایی می‌دهند و این کار را به روش‌های گوناگون انجام می‌دهند. آن‌ها به‌صورت تجربی متوجه شدند برخی از روش‌ها مؤثرتر هستند. بنابراین به‌مرور الگوهای خاصی به دست آمد که قوانین بازاریابی محتوا را تشکیل داد. جدا از استراتژی محتوا، محتوای تولیدشده بایستی اصولی باشد، چرخه بازاریابی محتوا بخش مهمی از بازاریابی محتوا است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

چرخه بازاریابی محتوا
چرخه بازاریابی محتوا

 چرخه بازاریابی محتوا

۱. برنامه‌ریزی

اولین گام در چرخه بازاریابی محتوا پیش از انجام هر کاری خصوصاً کارهای هدفمند برنامه‌ریزی است و بازاریابی محتوا نیز از این قانون مستثنی نیست. در اولین گام بایستی به تحقیق و جستجو پرداخت و با در نظر گرفتن اینکه چه محتوایی برای یک کسب‌وکار خاص مفیدتر، مرتبط‌تر و نیز محبوب‌تر است. پس از آن به سراغ ایده‌پردازی برای تولید و نگارش محتوا رفت. در اولین مرحله از چرخه بازاریابی محتوا مناسب است پس از تحقیقات کافی کار را با یک طوفان فکری شروع کرد تا همه‌ی ایده‌ها مطرح شوند. بهترین آن‌ها با غربالگری ایده‌ها به دست بیاید. ایده‌های مناسب بایستی اولویت‌بندی شوند. برای تولید محتوا باید یک برنامه تنظیم شود که می‌تواند به شکل یک استراتژی تعریف شود.

چرخه بازاریابی محتوایی
چرخه بازاریابی محتوایی

۲. تولید محتوا

دومبن مرحله از چرخه تولید محتوا همان طور که از نامش مشخص است که باید مستقیماً به سراغ اصل مطلب برویم. بعد از ایده‌پردازی، اولویت‌بندی آن‌ها و تهیه‌ی یک استراتژی مناسب بایستی حال خود محتوا را تولید کنیم. باید سریع‌تر دست‌به‌قلم شد. سخت‌ترین و طولانی‌ترین مرحله‌ی چرخه‌ی بازاریابی محتوا همین مرحله است. این بخش که زمان زیادی را اشغال می‌کند باید بیشتر از همه‌ی مراحل مراقب بود که کیفیت مناسبی هم داشته باشد. در یک بازاریابی پیشرفته باید به هزینه‌های زمانی و فکری دقت کرد و اگر نتیجه مطلوب نباشد کسب‌وکار را چند گام عقب می‌اندازد.

باید طبق برنامه‌ای که در مرحله‌ی اول طراحی شد و استراتژی تولید محتوایی که فراهم آوردید به‌صورت مستقیم محتوای کسب‌وکار خود را تولید کنید. الگوریتم‌های گوگل نیز باید در نظر گرفته شوند و بایستی به‌طور مناسب از کلیدواژه‌ها استفاده کنید و همچنین تعداد کلمات و فاصله زمانی یک روز در میان برای پست کردن مطالب در وبلاگ سایت یا بخش اصلی سایت رعایت شود تا در نتایج جستجو بالاتر قرار بگیرید.

 

۳. بهینه‌سازی

هر کاری اگر با زمینه‌ و ریشه‌ی مناسب انجام شده باشد با حفظ پایه و اصول آن می‌توان در آن دست به اصلاحاتی زد تا بهتر شوند و محتوا نیز از این مساله مستثنی نیست. یکی از مراحل چرخه‌ بازاریابی محتوا نیز همین بهبودسازی است. شما پس از برنامه‌ریزی ایده‌ها و تولید محتوای مناسب بایستی آن را در دید عموم قرار دهید و ایده‌های شما در معرض نمایش قرار گیرند. اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بهترین گزینه است. 

شما به‌راحتی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی حرف‌های خود را به گوش هزاران مخاطب از هر رده سنی برسانید و با توجه به ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که در اختیار همه است می‌توانید مخاطبان اصلی خود را در دنیای اینترنت پیدا کنید و مطالب خود را برای آن‌ها زودتر از همه نمایش دهید. علاقه مندی‌های مخاطبان خود را پیدا کنید و با بازخوردهای اولیه‌ای که به دست می‌آورید می‌توانید به‌راحتی استراتژی و برنامه‌ی خود را به‌روزرسانی کنید. استفاده از ابزارهای آنالیز برای به دست آوردن خط فکری مخاطبان یکی ابزارهای مهم در طول بازاریابی محتوا محسوب می‌شود.

بهینه سازی در چرخه بازاریابی محتوا
بهینه سازی در چرخه بازاریابی محتوا

۴. توزیع و پخش محتوا

شما می‌خواهید بیشتر دیده شوید و مطالب شما توسط مخاطبین بیشتری خوانده شود. مخاطبینی که اعتقاد دارید به خاطر محتوای مناسبی که تولید کردید حداقل درصد مشخصی از آن‌ها به سمت شما خواهند آمد و هرچقدر مخاطبین بیشتری را درگیر کنید درصد سهم شما تعداد افراد بیشتری را در برمی‌گیرد.

در چرخه‌ بازاریابی محتوا هیچ گوشه و کناری را از دست ندهید و از هیچ کانالی عبور نکنید. از همه‌ی لینک‌ها و کانال‌های مهم ارتباطی ممکن باید استفاده کرد که مهم‌ترین آن‌ها هم شبکه‌های ارتباطی رایگان هستند. شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین ابزارهای رایگان که مخاطبان بسیاری دارند. نباید به هیچ عنوان فراموش شوند و باید در همه‌ی این برنامه‌ها حضور فعال و منظمی داشته باشید.

وب‌سایت‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی پر بازدیدی هم وجود دارند که در قبال هزینه‌ای تبلیغات شما را به اشتراک می‌گذارند یا حتی نگارش محتوای تبلیغاتی شما را نیز بر عهده می‌گیرند. اما باید توجه داشته باشید در مراحل تحقیق و برنامه‌ریزی کانال‌های ارتباطی با کیفیت را پیدا کنید. برای بیشتر دیده شدن و موفقیت بیشتر در بازاریابی محتوا خیلی منطقی است که اگر در کانال‌های با کیفیت تبلیغات بگذارید.

 

۵. آنالیز

آخرین مرحله از چرخه بازاریابی محتوا  اندازه‌گیری نتایج می باشد که مهم‌ترین مرحله چرخه‌ بازاریابی محتوا است. درست است که در مراحل اولیه و پس از دریافت اولین بازخوردها می‌توان به بازار هدف و واکنش مخاطبان پاسخ داد اما مهم‌ترین نکته این است که تمام نقطه‌ضعف‌ها در آن مرحله ثبت شوند و تغییرات به وجود آمده و تاثیر آن‌ها نیز به خوبی بررسی شوند. بازاریابی محتوا کاری نیست که یک‌بار انجام شود و پس از آن کنار گذاشته شود. برای مرحله‌ی بعدی کارتان نیاز دارید قوی‌تر شروع کنید. تمام عیوب و نقص‌هایتان را کاملا برطرف کنید و این جز با آنالیز به دست نمی‌آید.

بررسی کنید کدام محتوا بهترین بازخوردهای ممکن را داشته‌اند؟ کدام کانال‌ها در اشتراک‌گذاری مطالب شما بازدید بیشتری را برایتان فراهم آورده‌اند؟ پس از شروع یک چرخه‌ بازاریابی محتوا تا یک حد نتایج به دست آمده اعم از تعداد بازدید یا بیشتر شدن مشتری با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های اولیه همخوانی دارد. این‌ها همه به شما کمک می‌کنند در انتخاب‌هایتان در دوره‌های بعد هوشمندانه‌تر عمل کنید. این نکته هم هیچ‌گاه فراموش نشود که این دوره بازاریابی محتوا حتما باید تکرار شود. در صورت تکرار این روند به بهترین نحو بازاریابی محتوای شما ادامه پیدا می‌کند و به بازخوردهای مطلوبی می‌رسید. بیل گیتس گفته است «محتوا، پادشاه است». شماهم اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود پادشاه باشید باید محتوای عالی داشته باشید و برای اثرگذاری محتوا باید چرخه‌ی بازاریابی محتوای هوشمندانه‌ای طراحی و اجرا کنید.

 

1 دیدگاه برای “چرخه بازاریابی محتوا چگونه است؟

  1. اشتراک ها: همه‌چیز درباره بازاریابی محتوا - تهرآنلاین | بازاریابی محتوا | تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *