نکات مهم در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

سرفصل اصلی مقاله نکات مهم در بازاریابی محتوا:

• مقدمه

• نکات مهم در بازاریابی محتوا

مقدمه

این روزها تولید و بازاریابی محتوا، یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر صاحب کسب‌وکار اینترنتی است. تمام کسب‌وکارهای اینترنتی موفق، آن‌هایی هستند که به‌خوبی توانایی تولید محتوا و از آن مهم‌تر، توانایی بازاریابی محتوا را دارند.

نکات مهم در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا
نکات مهم در بازاریابی محتوا

1. هدف تولید محتوا باید کمک به مشتری باشد

یکی از اشتباهات رایج تولیدکنندگان محتوا، این است که محتوا را تولید می‌کنند و شروع به تبلیغ محصولاتشان در محتوا می‌کنند.  فراموش نکنید که اولین هدف از تولید محتوا، کمک به مشتریان است و نه فروش به آن‌ها. در غیر این صورت، شما محتوا تولید نکرده‌اید، تبلیغ نوشته‌اید! سعی کنید خیلی آرام و آهسته، آن‌ها را وارد چرخه خرید کنید و مراقب باشید که در این مورد عجله نکنید.

2. محتواهای تولیدشده قدیمی خود را به‌روز کن

این‌که درگذشته محتوایی را تولید و منتشر کرده‌اید به این معنا نیست که آن محتوا امروز به درد نمی‌خورد. پست‌ها و محتواهای قدیمی خود را هرازگاهی مجدداً از راه‌های گوناگون در معرض دید بازدیدکنندگانتان بگذارید تا مسائلی را که برای شما مهم است و فکر می‌کنید مخاطبان فراموش کرده‌اند را به یادشان بیاورید.

هرگز محتواهای قدیمی را با این برچسب که تاریخ گذشته‌اند به کناری نیندازید و به حال خود رهایشان نکنید. خیلی زود خواهید دید که آن‌ها از چه اهمیتی برخوردارند.

3. برای تولید محتوا فقط از متن استفاده نکن

بازاریابی محتوا
تولید محتوا

محتوا تنها در متن خلاصه نمی‌شود. درواقع محتوا دایره‌ی بسیار گسترده‌تری از متن دارد. به راه‌های گوناگونی فکر کنید که مردم برای یادگیری از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی افراد توانایی شنیداری بالایی دارند و می‌توانند هر چه که می‌شنوند را به‌صورت مستقیم فرابگیرند. برخی دیگر باید با یک متن مشخص سروکار داشته باشند و آن را بخوانند تا بتوانند چیزی فرابگیرند و عده‌ای دیگر را باید با توسل به واسطه‌های مختلف درگیر فرایند یادگیری کرد.  برای تولید محتوا نیز نباید به جایگاه مستقلی قائل بود. تولید محتوا باید مخلوطی از روش‌های متفاوت باشد تا بتواند به کمک این روش‌های گوناگون و پیروی از آن‌ها بالاترین تأثیر را بر مخاطب داشته باشد.

4. مشتری‌ات را بشناس

قبل از هر برنامه‌ریزی و تولید محتوایی، باید شخصیت و ذهنیت مشتریانتان را به‌خوبی شناخته باشید. با انجام این کار، سؤالات مخاطبینتان و پاسخ‌هایشان را بهتر درک می‌کنید. این کار باعث می‌شود تا نرخ تبدیل مخاطب به مشتری واقعی‌اتان افزایش پیدا کند.

5. فقط در سایت خودت تولید محتوا نکن

یکی از اشتباهات رایج تولیدکنندگان محتوا این است که با تمام قوا شروع به تولید محتوا در بلاگ سایت خودشان می‌کنند. این اشتباه است! شما باید در وب‌سایت‌های دیگر نیز به‌عنوان پست میهمان، محتوا تولید کنید و در محتوایی که تولید می‌کنید، از اسم برند کسب و کارتان نام ببرید و  در صورت امکان، به وب‌سایت خودتان به‌صورت اصولی و صحیح لینک بدهید.

6. عملکرد خودت را ارزیابی کن

محتوای باکیفیت اهمیت زیادی دارد اما درصورتی‌که بازدیدکننده‌ها و کاربران سایت شما به مشتری‌های شما تبدیل نشوند، این محتوا، ارزش زیادی نخواهد داشت. به همین دلیل تحلیل‌های وب‌سایت اهمیت زیادی دارد. شما باید به‌دقت عملکرد سایت خودتان را تحت نظارت داشته باشید تا بتوانید متوجه شوید چه روش‌هایی برای شما مفید هستند، چه روش‌هایی فایده‌ای ندارند و چه روش‌هایی قابلیت بهبود دارند.

7. از تیترهای طولانی استفاده نکن

همیشه سعی کنید تیتری که برای محتوایتان انتخاب می‌کنید، یک تیتر کوتاه، ساده و بهینه‌سازی شده برای کلمه کلیدی‌اتان باشد. این باعث می‌شود تیتری که قرار می‌دهید، خیلی راحت توسط مخاطب دیده و خوانده شود و این کار، باعث جذب کاربر به محتوایتان می‌شود.

8. به‌طور مداوم بلاگ بنویس

بر اساس نظرسنجی‌های Hubspot.com حدود ۸۲% از افرادی که روزانه و منظم محتوا تولید می‌کنند، حداقل یک مشتری در روز از طریق جذب بلاگ سایت‌شان دارند. همین آمار، برای افرادی که به‌صورت ماهیانه محتوا تولید می‌کنند ۵۷% است. پس همیشه سعی کنید با یک برنامه ثابت و مشخص، محتوا تولید کنید.

9. چک‌لیست الزامات محتوا داشته باش

بر اساس استراتژی که برای تولید محتوای خودتان در نظر می‌گیرید، حتماً یک چک‌لیست از اقدامات لازم تهیه کنید و همیشه قبل از انتشار محتوا، آن را بر اساس چک‌لیستتان بررسی کنید تا مطمئن شوید همه‌چیز درست و صحیح است.

10. موبایل را فراموش نکن

بازاریابی محتوا
فراموش نکردن موبایل در تولید محتوا

مخاطبان به شکل روزافزونی از مرورگرهای موبایل‌های خود استفاده می‌کنند. اهمیت موبایل در زندگی‌های افراد روزبه‌روز بیشتر و بیشتر می‌شود. بازاریابی محتوایی موفق باید نگاه ویژه‌ای به این اهمیت روزافزون داشته باشد.

محتواهایی تولید و ارائه کنید که دسترسی به آن‌ها از طریق موبایل نیز به‌راحتی مقدور باشد. توجه به این نکته باعث افزایش چشمگیر مخاطبان شما می‌شود. تولید محتوای تمیز داده‌شده برای گوشی‌های همراه و تبلت‌های مشخص در کنار توجه به علایق مخاطبان می‌تواند بسیار مناسب باشد. رعایت این نکات باعث رسیدن به دست‌آورد‌های بزرگی درزمینهٔ تولید محتوا و برقراری ارتباط مناسب با مخاطبان می‌شود.

11. از طریق محتوا سرگذشت خودت را تعریف کن

محتوا تنها برای صحبت در مورد محصولی که شما آن را عرضه می‌کنید، نیست. به‌جای محدود کردن محتوا به این شکل، می‌توانید داستان این‌که شما و برندتان چه کسی هستید و چرا به این شکل کار می‌کنید را با مخاطبان در میان بگذارید.

شما به‌راحتی می‌توانید داستان خودتان را از طریق محتوا بازگو کنید. یک پست وبلاگ درباره‌ی خودتان بنویسید که مولفه‌‌های شخصی داشته باشد و با اضافه کردن ویدئو و عکس از فعالیت‌های روزمره‌ی خود آن را جذاب‌تر نمایید. با تکیه کردن به شفافیت و صداقت درباره‌ی این‌که چه کسی هستید و کار شما قصد گسترش چه چیزی را در جامعه و بازار دارد، مخاطبان بیشتری به دست خواهید آورد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *