قیف فروش و بازاریابی محتوا چیست؟

قیف بازاریابی

سرفصل اصلی مقاله قیف فروش و بازاریابی محتوا:

مقدمه

• تعریف قیف فروش در بازاریابی محتوا

اهمیت قیف فروش در بازاریابی محتوا

مراحل قیف فروش و بازاریابی محتوا

• تاثیر بازاریابی محتوا بر قیف فروش

مقدمه

قیف فروش اصطلاحی است که مدت اندکی از رواج آن می‌گذرد ولی حدود چند دهه از آن استفاده می‌شود. قیف فروش درواقع مراحل خاصی است که باعث می‌شود مخاطب پس از طی آن مراحل به مشتری واقعی و وفادار تبدیل شود. باید به این نکته اشاره‌کنیم که نمی‌توان برای قیف فروش یک ساختار خاص در نظر گرفت. این قیف با توجه به هر کسب‌وکاری می‌تواند متفاوت باشد.

تعریف قیف فروش در بازاریابی محتوا

مارکتینگ
قیف فروش و بازاریابی محتوا

ایده استفاده از کلمه قیف به این دلیل است که تعداد مشتریان بالقوه شما پس از اولین تعامل با کسب‌وکارتان به‌مرور کاهش می‌یابد. در بالای قیف، افراد بسیاری هستند که از طریق کانال‌های مختلف از برند شما آگاه می‌شوند. وسط قیف کوچک‌تر است؛ زیرا افراد کمتری در نظر دارند محصولات یا خدمات شمارا خریداری کنند. پایین قیف کوچک‌تر نیز می‌شود، زیرا بعضی از افراد که تصمیم به خرید از شما گرفته‌اند نیز از تصمیم خود منصرف می‌شوند. قیف بازاریابی به معنای مراحل مختلف برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی در طول سفر مشتری است.

مأموریت شما به‌عنوان یک بازاریاب این است که قیف بازاریابی را مستحکم‌تر و پایدارتر کنید و تا جای ممکن این قیف را به یک استوانه تبدیل کنید. تبدیل‌شدن قیف به استوانه به این معنی است که تعداد بیشتری از مشتریان احتمالی به انتهای قیف هدایت می‌شوند و درنتیجه نرخ تبدیل شما افزایش می‌یابد.

اهمیت قیف فروش در بازاریابی محتوا

قیف فروش به کسب‌وکارها کمک می‌کند در کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات موفق‌تر عمل کنند. این موفقیت به علت هدفمندی، مشخص شدن مسیر و درنهایت صرفه‌جویی در زمان و هزینه صورت می‌گیرد.

کسب‌وکارها به کمک قیف فروش می‌توانند مشتریان وفادار و واقعی خود را پیدا کنند. یکی از دلایل اهمیت قیف فروش برای کسب‌وکارها همین مورد است.

به کمک قیف فروش کسب‌وکارها می‌توانند نقاط ضعف و ایرادات خود را یافته و آن‌ها را رفع کنند.

مراحل قیف فروش و بازاریابی محتوا

مراحل قیف فروش و بازاریابی محتوا

۱٫ بالاترین نقطه قیف بازاریابی: آگاهی افراد از برند

به این قسمت از قیف تعداد زیادی کاربر و مخاطب وارد می‌شوند. تمرکز اصلی این بخش روی جذب بیشترین و بهترین ترافیک ورودی و برندسازی است.

در این مرحله، خریداران در تلاش برای یافتن راه‌حلی برای مشکلات یا پاسخی برای سؤالات و نیازهای خود هستند. در اینجاست که شما می­توانید آن­ها را وارد قیف بازاریابی خود کنید.

دقت داشته باشید که هدف این مرحله، فروش، ارائه جزئیات محصولات و خدمات و تشویق افراد به خرید نیست، بلکه تنها باید به آموزش مفید و جذاب بپردازید.

۲٫ میانه قیف بازاریابی: اعتمادسازی و جلب‌توجه

این قسمت از قیف کمک می‌کند مخاطب با دریافت محتوا بیشتر با برند، محصولات و خدمات شما آشنا شود، چیزی که می‌خواهد پیدا کند و درنهایت تبدیل به یک سرنخ ارزشمند شود.

اگر کسی تا وسط قیف آمده، یعنی احتمالاً شما در جلب‌توجه او موفق عمل کرده‌اید. در این مرحله، آن‌ها از طریق ارزیابی گزینه‌های پیش رو می‌خواهند بهترین راه‌حل ممکن را برای مشکل خود انتخاب کنند.

مرحله ارزیابی بحرانی‌ترین ناحیه قیف بازاریابی است؛ زیرا مشتریان احتمالی در این مرحله شروع به حذف گزینه‌های نامناسب می‌کنند. شما در این مرحله دو کار مهم باید انجام دهید:

۱٫ محتوایی تولید کنید که شمارا به اهدافتان برساند.

۲٫ محتوایی تولید کنید که نیاز مخاطب را برطرف کرده و به شما اعتماد کند که از این به بعد برای مشکلاتش به سمت شما بیاید.

۳٫ انتهای قیف بازاریابی: تبدیل به مشتری دائمی

این قسمت از قیف بیشتر شامل محتوایی است که روی فروش محصول و خدمت تمرکز دارد.

این مرحله جایی است که افراد تصمیم نهایی خرید خود را می‌گیرند. آن‌ها تصمیم به خرید گرفته‌اند، اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که به‌طورقطع از شما خرید کنند.

مؤثرترین نوع محتوا برای این مرحله، مطالعات موردی، نسخه آزمایشی و توضیحات محصولات است. تبدیل لید به مشتری کمی چالش‌برانگیز است. رسیدن به این هدف مستلزم آن است که مشتری را از مرحله دریافت اطلاعات رایگان به مرحله پرداخت پول هدایت کنید.

۴٫ فراتر از قیف بازاریابی: نگهداری مشتری

در این مرحله، باید بر روی نگهداری مشتریان تمرکز کنید و سعی کنید مشتریان اولیه را به مشتریان دائمی تبدیل کنید.

پس‌ازآنکه مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل شد، نوبت به افزایش وفاداری مشتری به برند و کمپانی می‌رسد. این بخش از قیف بازاریابی دارای اهمیت بسیار زیادی است. درصورتی‌که برای این مرحله برنامه‌ای نداشته باشید، مشتریان بسیاری را از دست خواهید داد.

تأثیر بازاریابی محتوا بر قیف فروش

بازاریابی محتوا به شرکت‌ها کمک می‌کند کاربران خود را در هر مرحله‌ای از بازاریابی به دست آورند و آن‌ها را به سمت انتهای قیف بازاریابی هدایت کنند. درواقع، بازاریابی محتوا کمک می‌کند که گلوگاهِ این قیف تا انتهای آن پهن‌تر شود تا کاربر، راحت‌تر به مشتری تبدیل شود. ازآنجایی‌که محتوا دربرگیرنده متن و تصاویری است که در سایت شما قرار دارد، به‌این‌ترتیب شما فرصت‌های زیادی در اختیاردارید تا پیام خود را گوش مخاطبان برسانید.

One thought on “قیف فروش و بازاریابی محتوا چیست؟

  1. اشتراک ها: استراتژی محتوا چیست؟ - تهرآنلاین | مراحل تدوین استراتژی محتوا | بازاریابی محتوا

  2. اشتراک ها: همه‌چیز درباره بازاریابی محتوا - تهرآنلاین | بازاریابی محتوا | تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *