تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

سرفصل اصلی مقاله تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات:

• مقدمه

• بازاریابی محتوا

• تبلیغات 

• تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

مقدمه

بازاریابان اعتقاد دارند که آن چیزی که ما نیاز به بیان آن داریم در حقیقت اطلاعاتی درباره محصولات و خدمات ما است. رسانه‌هایی که ما به همین منظور از آن‌ها استفاده می‌کنیم مقالات نوشتاری، ویدیوها، اینفوگرافیک ها، تصاویر، پست‌های اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر را شامل می‌شود. نکته‌ای که باید بدانید این است که این تصور که محتوایی که به کمک این رسانه‌ها تولید می‌کنید باید محصول یا شمارا تبلیغ کنند کاملاً تصور اشتباهی است. تبلیغات با بازاریابی محتوا کاملاً تفاوت دارد و شما به‌عنوان فردی که می‌خواهید در این زمینه عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشید، باید این نکته را بدانید.

بازاریابی محتوا

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی فرآیند توسعه و به اشتراک و گذاری اطلاعات مرتبط، ارزشمند و جذاب با مشتریان هدف به‌منظور جذب مشتریان جدید و یا توسعه‌ی کسب‌وکار به‌واسطه مشتریان فعلی است.

چرا بازاریابی محتوا؟

• بر نیازهای مخاطب متمرکز است

• باعث افزایش اعتماد و اعتبار می‌شود

• باعث سود و افزایش مشتریان می‌شود

انواع بازاریابی محتوا

• وبلاگ‌ها

• رسانه‌های اجتماعی

• کمپین‌های ایمیل

• پادکست‌ها

• فیلم‌ها

• راهنمای رایگان

• کتاب‌ها

تبلیغات

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات
تبلیغات

معرفی و نمایش خدمات یا محصولات شرکت شما به مشتریان کنونی و بالقوه؛ با پرداخت پول و از طریق شرکت‌ها و فرصت‌های جانبی مانند سایت‌های اینترنتی و بیلبورد را تبلیغات می‌نامیم

چرا تبلیغات؟

• جلب‌توجه می‌کند

• احساسات را تحریک می‌کند

انواع تبلیغات

• نمایش آگهی‌ها

• تبلیغات ویدئویی

• تبلیغات رسانه‌های اجتماعی

• پرداخت به ازای هر کلیک

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات
تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

در تعریف بازاریابی محتوا فرد باید اطلاعاتی را ارائه دهد که برای مخاطبین ارزشمند باشد و کسانی که به آن نیاز دارند را جذب کند. اما در سوی دیگر محتوای تبلیغاتی فقط به این معنا است که محصولی تبلیغ شود و تنها مزایا، کاربردها و جذابیت‌های آن گفته شود تا مخاطب به خرید آن ترغیب شود.

1. تفاوت در چرخه عمر

چرخه عمر محتوا نسبت تبلیغات بسیار طولانی‌تر است. به این خاطر که تبلیغات مدت‌زمان کمی می‌تواند در معرض دید مخاطبین باشد. درحالی‌که محتوا هر بار می‌تواند از طریق موتورهای جستجو و یا شبکه‌های اجتماعی در معرض دید مخاطب قرار گیرد.

2. تفاوت در استراتژی

بازاریابی محتوا در حرفه‌ای‌ترین شکل خود، به‌جای تمرکز بر برند و محصول، بر اصالت محتوا تأکید دارد که البته کار ساده‌ای نیست. این شکل از بازاریابی، تلاش می‎کند پیوندی عمیق میان خود و مشتری برقرار کند و بر اساس خواسته‌ها و نیازهای او اقدام به تولید محتوا کند. محتوایی مستمر و دارای تقویم و حتی همگام با جریان‌های روز اجتماعی

در تبلیغات اصالت با برند و فروش کالاست و این اصالت را مخاطب و مشتری متوجه می‌شود. از دیگر سو تبلیغات برخلاف بازاریابی محتوا، معمولاً مستمر نیستند بلکه کوتاه‌مدت هستند و مقطعی.

3. تفاوت در فلسفه

فلسفه بازاریابی محتوا، تلاش برای هرچه بیشتر نزدیک شدن به مشتریان، و درگیر کردن آن‌ها با محتوا است. این نوع از بازاریابی بیشتر بر بستر تولید مستمر محتوا در رسانه‌های اجتماعی فعال است و بر نیازها و نگاه مشتری تمرکز دارد. برند با استفاده از بازاریابی محتوا خود را در ذهن مشتری جا می‎اندازد و او را به خود وفادار می‌کند و بیشتر به دنبال اقدامی بلندمدت است. بنابراین تعامل مستمر با مشتری و اثر بلندمدت ذهنی، فلسفه وجودی بازاریابی محتواست.

تبلیغات نیز یک تاکتیک بازاریابی و یک عملیات هدفمند برای معرفی محصول، خدمات یا هرگونه اطلاع‌رسانی است. پیام‌های تبلیغاتی، معمولاً کوتاه و محدود هستند. افرادی که احتمال خرید کالا یا خدمات رادارند، توسط تبلیغات علاقه‌مند می‌شوند و احتمال وقوع خرید بالا می‌رود. تبلیغات برخلاف بازاریابی محتوا، به‌جای تعامل با مشتری به دنبال ترغیب مستقیم او به خرید کالا یا خدمات است.

4. تفاوت در بستر نشر

بستر نشر در مورد بازاریابی محتوا، در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، یوتیوب، فیس‌بوک، تلگرام و وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها است؛ با این رویکرد که مخاطب می‌تواند به محتوا نزدیک‌تر باشد. این بسترهای نشر، نوعاً ارزان‌تر هستند. اما بستر نشر برای تبلیغات معمولاً گران‌تر، دور از دسترس و دارای جایگاهی مغرورانه است. مثل بیلبورد، تلویزیون و حتی فضاهای دیجیتال مثل تبلیغات درون برنامه‌ای یا بنرهای سراچه … که قدرت برند را تداعی می‌کنند.

5. تفاوت در ایجاد مزاحمت

در بازاریابی محتوا هیچ مزاحمت و آزار و اذیتی برای مخاطب وجود ندارد. درحالی‌که در تبلیغات آزار و اذیت بسیار زیادی وجود دارد مانند تبلیغات چشمک‌زن در سایت‌ها و یا تبلیغاتی که در اول فیلم‌ها مشاهده می‌کنید.

6. تفاوت در ریسک‌پذیر بودن

از دیگر تفاوت‌های بازاریابی محتوا و تبلیغات در کم ریسک بودن بازاریابی محتوا است. اگر محتوایی عالی و جذاب تولید کنید و در نتایج اولیه گوگل قرار بگیرید افراد زیادی را می‌توانید جذب کنید. درحالی‌که در تبلیغات علاوه بر هزینه‌هایی که انجام می‌دهید ممکن است تبلیغی که انجام می‌دهید برای مخاطب جذاب نباشد.

7. تفاوت در پویایی

بازاریابی محتوا کاملاً پویا و انعطاف‌پذیر است. مثلاً شما می‌توانید محتوایی تولید کنید که هم برای افرادی که به‌تازگی با شما آشنا می‌شوند مناسب باشد و هم افرادی که خیلی وقت هست با کسب‌وکار شما آشنا هستند. اما تبلیغات کاملاً برعکس است و نمی‌تواند مانند بازاریابی محتوا منعطف باشد.

8. بازاریابی محتوا درباره مشتری است نه شما

تبلیغاتی که انجام می‌دهید تماماً در مورد مزیت محصول و کیفیت محصولتان و به‌نوعی تبلیغ خودتان است. درحالی‌که در بازاریابی محتوا هر آنچه بیان می‌شود در مورد نوعی خدمت‌رسانی به مشتری و رفع مشکلات مشتری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *