بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ چیست؟

شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که بیزینس کوچینگ چیست. بیزینس کوچینگ درواقع رابطه ای بین صاحب کسب و کار و مربی مجاز یا معتبر است. نقش مربی این است که به شما کمک کند چشم انداز پیش روی کسب و کارتان را جوری تعیین کنید. که با ارزش ها و اهداف تان همسو باشد. که می توان به آن گفت هدف گذاری استراتژیک. با وجود این چشم انداز، مربی راهنمایی، پشتیبانی و مسئولیت پذیری لازم برای تعیین اهداف و حرکت به سوی شان را فراهم می کند.

بیزینس کوچینگ، مانند استخدام یک مشاور ساده یا مشاور صنعتی نیست. افراد زیادی هستند که شغل خود را بیزینس کوچینگ می خوانند درحالی که هیچ گونه اعتبار رسمی ندارند. نباید به هر کسی اعتماد کرد. نه تنها به خاطر روش یا کیفیت آموزش، بلکه از نظر رویکردشان نسبت به زندگی و کسب و کار. کار با مربی بیزینس کوچینگ یک تعامل کاملا شخصی ست. و تقریبا می توان گفت شما آن ها را به خاطر شخصی که هستند و دلیل فعالیت شان در این حوزه انتخاب می کنید.

 

در زیر ویژگی هایی که باید پیش از انتخاب مربی مناسب برای بیزینس کوچینگ در نظر داشته باشید، آمده اند:

-مشارکت برپایه اعتماد

بیزینس کوچینگ مشاوره و تراپی نیست. یک تصور غلط و رایج این است که بیزینس کوچ ها بیشتر مانند مشاور رفتار می کنند. و کار توسعه تجارت شما را برای شما انجام می دهند. در حالی که اینطور نیست. مربیان شما را در تعیین جهت کمک می کنند و ابزار، راهنمایی ها، فیدبک و چشم انداز را ارائه می دهند. آن ها همچنین فاکتور پاسخ گویی هستند که بیشتر صاحبان مشاغل و کسب و کارها به آن نیاز دارند. فردی که بتواند آن ها را روی هدفشان متمرکز نگه دارد.

یک بیزینس کوچ خوب، تنها به شما نمی گوید چه کار باید بکنید، یا بدون فیدبکی به حرف های تان گوش کند. یک بیزینس کوچ خوب کسی ست که قابل اعتماد است. فردی که توانایی تشخیص مسائل خاص و سیستمی در تجارت شما را دارد. او می داند برای دستیابی به نتایج واقعی باید راه حل ها را خودتان پیاده کنید.

هوش بالا و گوش شنوا از ویژگی های اصلی هر مربی بیزینس کوچینگ است. آنها تنها درصورتی می توانند به شما کمک کنند که درک کنند چه چیزی یک کسب و کار را خوب و عالی می سازد. و برای اینکه واقعا مشارکت داشته باشند، باید به مردم اهمیت دهند. باید سعی کنند شما را بهتر بشناسند تا بفهمند در وهله اول چرا به سمت این کسب و کار رفته اید.

بیزینس کوچینگ صبر زیادی می طلبد. وظیفه مربی بیزینس کوچینگ این است که به شما در در یافتن قدم بعدی کمک کند. اما منتظر می ماند تا شما خودتان وارد عمل شوید. و البته که شما را برای رسیدن به اهداف تان تشویق می کنند. بیزینس کوچینگ، یک قانون اساسی دارد: شما همین حالا عامل ضروری برای پیشرفت کسب و کارتان را دارید. و آن عامل توانایی شما برای تغییر نحوه ارتباط با آن است.

 

بیزینس کوچینگ چیست؟

شهامت و کنجکاوی از بیزینس کوچ

یک مربی بیزینس کوچینگ بزرگ کنجکاوی و شهامت زیادی دارد. آن ها از کنجکاوی خود بهره می برند تا هر جنبه کسب و کارتان را بررسی کنند تا ریشه اصلی راکد بودن اوضاع را بیابند. یک مربی عالی در زمان مناسب سوالات درست را می پرسد. کاری که تنها در صورت داشتن آموزش و تجربه لازم ممکن است. همچنین یک بیزینس کوچ عالی، شهامت این را دارد که با شما صادق باشد. آن ها می دانند که شما نیاز دارید حقیقت را بشنوید. حتی اگر کمی تلخ باشید. هم چنین پیش از اینکه وارد کاری شوید، جلوی تان را گرفته و در آن تامل می کنند.

اگر بیزینس کوچینگ بتواند این عناصر را در کارتان وارد کند، شما تبدیل به رهبر بهتری می شوید. تاثیرش را در کسب و کارتان می بینید. به طوریکه تجارت تان شروع به رشد و ثبات خواهد کرد و به چشم اندازتان نزدیک تر و نزدیک تر خواهید شد. تاثیر آن را در حفظ مشتری و نحوه تغییر کار در کسب و کار مشاهده خواهید کرد.

 

یک نقشه راه روشن

هدف شما از بیزینس کوچینگ، ایجاد یک تجارت موفق و هدفدار است. برای انجام این کار، شما به برنامه ای سازمان یافته نیاز دارید. اگر مربی تان برنامه ای برای چگونگی کمک به شما در ساختن هر یک از سیستم ها و استراتژی های مورد نیاز خودتان و کسب و کارتان و ترتیب اجرای آن ها را ندهد. امکان دارد شکافی سیستماتیک و بحرانی در کسب و کارتان ایجاد کنید. یک مربی خوب بیزینس کوچینگ، برنامه ای ثابت شده دارد که پشتش ایستاده و آماده ی اجرایش است.

 

تمرکز بر توانمندسازی و استقلال

ضرب المثل معروف به جای ماهی دادن، ماهیگیری را به او یاد بده را همگی شنیده ایم. یک مربی بیزینس کوچینگ به خوبی می داند به مرور زمان، کمتر و کمتر به کمک او نیاز خواهید داشت. هدف آن ها این است که ابزار مناسب برای عملی کردن تئوری ها را در اختیارتان قرار دهند. و به شما نشان دهند چگونه می توانید آنچه را که امروز برای انجامش به کمک آن ها نیاز دارید را خودتان به تنهایی انجام دهید. که آن هم مهارت های تشخیص و تمییز نیازهای بعدی کسب و کارتان است. مانند هر رابطه خوب حمایتی، این رابطه هم پارادوکس دارد. هر چه آن ها بیشتر به شما کمک کنند، شما کمتر به آن ها نیاز خواهید داشت.

یک مربی خوب این را می داند و وانمود نمی کند تا بتواند رابطه مالی خودش با شما را حفظ کند. او می داند هنگامی که یک تجارت بالغ و پررونق ایجاد کردید، ممکن است دیگر نیازی به ملاقات مکرر با او نداشته باشید.

 

بیزینس کوچینگ چیست؟

 

یافتن یک مربی بیزینس کوچ یک فرآیند درونی ست که به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین به میزان همسو بودن این فاکتورها با اولویت های شما هم بستگی دارد. اگر به دنبال ویژگی های حرفه ای مربی هستید، باید چهار مورد مهم زیر را در نظر داشته باشید:

– تجربه، سطح مهارت و آموزش

– رویکرد/ فلسفه

– مدارک و گواهینامه ها

– برنامه یا شیوه مورد استفاده شان

تمام این نکات هنگام انتخاب مربی بیزینس کوچینگ مهم هستند. اما تناسب شخصی در قلب انتخاب بهترین مربی بیزینس کوچینگ قرار دارد. ممکن است یک مربی تمام موارد بالا را دارا باشد، اما شما نتوانید صادقانه با او صحبت کنید. در این صورت به نتیجه ای نخواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *