اهمیت بازاریابی محتوا

مارکتینگ

سرفصل اصلی مقاله اهمیت بازاریابی محتوا:

• مقدمه

• ساده ترین تعریف بازاریابی محتوا چیست؟

علت رونق گرفتن بحث بازاریابی محتوا چیست؟

• دلایل اهمیت بازاریابی محتوا چیست؟

مقدمه:

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. البته باید بر این نکته تأکید کنیم که با وجود جوان بودن اصطلاح بازاریابی محتوا، استفاده از محتوا برای بازاریابی اتفاق تازه‌ای نیست و مصداق های آن را می‌توان حتی در دوران اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ و پیش از آن نیز جستجو کرد. اما با توسعه تکنولوژی دیجیتال و افزایش دسترسی به دستاوردهای فناوری اطلاعات بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند و یک رشته‌ی تخصصی مطرح شد و توانست جایگاه ویژه‌ای را در میان فعالان حوزه‌ی دیجیتال به خود اختصاص دهد.

ساده‌ترین تعریف بازاریابی محتوا چیست؟

پیش از هرچیز اجازه بدهید بر این نکته تأکید کنیم که بازاریابی محتوا (Content) کمی محدودتر از چیزی است که به عنوان بازاریابی در فضای مدیریت می‌شناسیم و به کار می‌بریم. علت این مسئله را هم باید در نخستین کسانی جست که این اصطلاح و تعبیرهای هم‌خانواده‌ی آن را به‌کار برده‌اند. برای تعریف مفهوم بازاریابی محتوا اتفاق نظر چندانی وجود ندارد. ما به بررسی آن از زبان دمین رایان  می­ پردازیم:

مارکتینگ
بازاریابی محتوا

تعریف بازاریابی محتوا – دمین رایان (Damian Ryan)

بازاریابی محتوا با ارضاء سریع و لحظه‌ای نیاز به اطلاعات در مشتریان بالقوه، برای آن‌ها ارزش می‌آفریند. بازاریابی محتوا، مشتریان بالقوه را بدون فشار برای خرید، [با محصول] جذب و درگیر (Engage) می‌کند.

مجدداً لازم به تأکید است که  بازاریابی محتوا به شکل کلی آن، به بازاریابی با استفاده از محتوای دیجیتال محدود نیست.

 

علت رونق گرفتن بحث بازاریابی محتوا چیست؟

ما از یک سو اصرار می‌کنیم که بازاریابی محتوایی قرن‌ها قدمت دارد. از سوی دیگر، تأکید می‌کنیم که دهه‌ی اخیر، دوران شکوفاییِ بی‌نظیرِ بازاریابی محتوا است. پس علت این‌که بعد از چند قرن، ناگهان طی چند سال شاهد این رشد سریع هستیم، چیست؟

مارکتینگ
رونق بازاریابی محتوا

۱٫ کاهش هزینه‌ی نشر محتوا

امروز هر فرد یا کسب و کاری، به سادگی می‌تواند به یک ناشر (Publisher) تبدیل شود و شاید بتوان گفت مهم‌ترین هزینه‌ی مورد نیاز برای این‌ کار، صرفاً زمان است. راه‌اندازی یک اکانت در شبکه های اجتماعی، هزینه‌‌ای ندارد. راه‌اندازی یک وب‌سایت هم، اگر چه بی‌هزینه نیست، اما نسبت به هزینه‌ی اجاره کردن رسانه‌های سنتی (مثلاً رادیو، تلویزیون، مجله و بیلبورد) بسیار ارزان‌تر است.

در این‌جا درباره‌ی هزینه‌ی انتشار و توزیع محتوا صحبت می‌شود، نه هزینه تولید محتوا.

۲٫ افزایش دسترسی به اینترنت و استفاده از کامپیوتر و موبایل

دسترسی به محتوا و استفاده از آن، مستلزم داشتن دسترسی به اینترنت، کامپیوتر، موبایل و سایر ابزارهای ارتباط دیجیتال است. در دهه‌های گذشته، بخش کمی از مردم به فضای دیجیتال دسترسی داشتند. به همین علت ابزارهای بازاریابی دیجیتال، با یک محدودیت جدی ساختاری روبرو بودند. مشتری امروز، به علت رقابتی شدن بسیاری از صنایع، در مقایسه با مشتری‌های سنتی قدیم، می‌خواهد تسلط بیشتری بر فرآیند خرید محصول داشته باشد. این اطلاعات بیشتر، صرفاً به مشخصات و ویژگی‌های محصول محدود نیست، بلکه حتی به فرایند تولید محصول نیز بازمی‌گردد.

مثلا این روزها، برای بسیاری از خانم‌ها مهم است که محصولات آرایشی‌شان، در فرایند تولید روی حیوانات تست نشده باشد.

حتی در انتخاب میان محصولاتی با رقابت نزدیک، مسئولیت اجتماعی و شیوه‌ی نقش‌آفرینی کسب و کارها در جامعه هم مدنظر قرار می‌گیرد. حجم و تنوع اطلاعاتی که مشتری در تصمیم گیری مد نظر قرار می‌دهد (یا لااقل نسبت به آن‌ها علاقه نشان می‌دهد) بسیار بیشتر از گذشته است و بازاریابی محتوا می‌تواند ابزار مناسبی برای پاسخ‌گویی به این نیازها باشد.

۳٫ افزایش هزینه رسانه‌های سنتی

طی دهه‌های اخیر، بسیاری از رسانه‌های سنتی، گران‌تر از قبل شده‌اند. این در حالی است که اثر بخشی آن‌ها هم به خاطر گسترش رسانه‌های نوین، کاهش یافته یا حداقل می‌توان با اطمینان گفت: سهم کمتری از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر، هزینه‌ی اجاره‌ی رسانه‌های سنتی، روند نزولی نداشته و مانند بسیاری از سرویس‌ها و خدمات دیگر رشد کرده است. بنابراین، ضمن این‌که رسانه‌های سنتی به تدریج سهم کوچک‌تری از کیک مخاطب را دریافت می‌کنند، حاضر نشده‌اند (یا نتوانسته‌اند) کاهش اثرگذاری خود را بپذیرند و اتفاقاً هزینه‌های خود را نیز متناسب با شرایط کلی اقتصادی جامعه افزایش داده‌اند. طبیعی است که در این شرایط، بازاریابی محتوا به عنوان ابزاری ارزان، موثر، قابل ردیابی و با مخاطب انبوه، جذابیتی مضاعف پیدا کرده است.

 

 

دلایل اهمیت بازاریابی محتوا چیست؟

ایجاد محتواهایی که متناسب با نیاز کاربران اینترنتی باشد، شیوه‎ای‎ برای بازاریابی و فروش کالاها به شمار می‎رود و تعداد آن دسته از شرکت‌ها و مؤسساتی که با درک اهمیت بازاریابی محتوا، می‌کوشند این تاکتیک مؤثر را برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود به خدمت بگیرند، رو به فزونی می‎رود. اما دلیل این امر چیست؟ دلایلی را در زیر ذکر می‎کنیم که بیانگر اهمیت نقش بازاریابی محتوا می‎باشد.

اهمیت بازاریابی محتوایی
اهمیت بازاریابی محتوایی

۱٫ دادن اطلاعات علمی و مفید به بازدیدکنندگان

بیشتر افرادی که وارد اینترنت می‎شوند و با واردکردن کلیدواژه‌های خاصی به جستجو می‎پردازند، انتظار دارند مقالاتی مطابق با نیازشان را دریافت کنند. حال اگر وارد وب‌سایت یک شرکت شوند با دیدن مقالات مطابق با خواستشان، برند و نام تجاری محصولات شرکت را نیز به خاطر می‎سپارند. درواقع وب‌سایت با ایجاد یک محتوای علمی و مناسب با نیاز بازدیدکنندگان، می‎تواند به‌صورت هوشمندانه‎ای‎ به تبلیغات محصولات خود بپردازد.

۲٫ برتری محتوای سایت بر طراحی سایت

اگرچه بازدیدکنندگان نگاه تیزبینی به طراحی سایت دارند و در مورد زیبایی سایت حساس می‌باشند اما محتوای سایت برای آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. به‎این معنا که ممکن است یک سایت فنون و تکنیک‌های طراحی را به کار نبرده باشد، اما به دلیل داشتن محتوا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

۳٫ همراهی با الگوریتم‌های موتورهای جستجو

موتورهای جستجو محتوا محور هستند. به عبارت دیگر، موتورهای جستجو زمانی که وب سایت‌ها را بررسی می‎کنند، درواقع متن صفحات سایت را می‎خوانند و به دنبال مقالات و محتوای باکیفیت می‎باشند. آن‌ها رتبه خود را به سایت‌هایی می‎دهند که حاوی محتوای متناسب با عبارات جستجو باشند. داشتن محتوایی متناسب با کلماتی کلیدی که جستجو می‎شوند، یک راه مؤثر برای قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو می‎باشد. این کار بدون پرداخت هیچ هزینه‎ای‎ صورت می‎گیرد. اما آنچه که مسلم است، داشتن محتوای واضح، بدون ابهام و دربرگیرنده بیشترین کلیدواژه‌ها می‎باشد. در این صورت است که شرکت می‎تواند به‌راحتی بازاریابی خود را انجام دهد.

۴٫ نوشتن محتوای منطقی و با مفهوم محتوای سایت و افزایش روند بازاریابی

اگر خواهان این هستید تا بازدیدکنندگان سایت شما افزایش یابند و از مطالعه سایت شما لذت ببرند، بهتر است از محتوای با کیفیت و مطلوب استفاده کنید. محتوا باید مؤثر و مفید باشد و در عین حال دربرگیرنده اطلاعاتی چون تاریخچه، وضعیت کاری و شغلی باشد. استفاده از تصاویر نیز به همراه مطالب می‎تواند تأثیر ویژه‎ای‎ بر روی بازدیدکننده داشته باشد. اگر اطلاعاتی را که در اختیار بازدید کننده قرار می‎دهید متناسب با کلید واژه‌هایی است که او درخواست کرده، مطمئن باشید او صفحه شما را ترک نمی‎کند و به خواندن مطالب ادامه می‎دهد. این امر به معنای بازاریابی برای شرکت توسط محتوای سایت می‎باشد.

۵٫ شناسایی دقیق مخاطبان و برقراری ارتباط با آن‌ها

یکی از دلایلی دیگر اهمیت بازاریابی محتوا؛ شناسایی سلیقه‌ها و علایق بازدیدکنندگان می‎باشد به‎ این معنا که از طریق سنجش کلمات کلیدی مورد نظر آن‌ها می‎توان به خواسته‌های آن‌ها پی برد. از سوی دیگر با قراردادن شماره‌های تماس، پست الکترونیکی و…  می‎توان با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کرد و از پیشنهادات و انتقادات آن‌ها بهره‌مند شد. مطمئناً کسانی که به‌راحتی وارد وب‌سایت شما می‌شوند، امکان برقرار تماس با شما را نیز دارند.

۶٫ تأمین محتوا و بارگذاری کلیپ‌های تبلیغاتی

وب سایت‌ها تنها جایی هستند که می‎توان ویدئوی تبلیغاتی را در آن بارگذاری نمود. شاید هیچ روش دیگری به‌اندازه محتوای سایت‌ها قابلیت معرفی برند محصولات را به نحوه‌های مختلف نداشته باشد. با پخش کاتالوگ، تقویم، بنر و… می‎توان تصاویری از محصولات را منتشر و در معرض دید عموم قرارداد، اما در محتوای سایت علاوه بر تصاویر و متون علمی، می‎توان از کلیپ‌های تصویری نیز برای تأثیرگذاری بیشتر استفاده کرد.

 

1 دیدگاه برای “اهمیت بازاریابی محتوا

  1. اشتراک ها: همه‌چیز درباره بازاریابی محتوا - تهرآنلاین | بازاریابی محتوا | تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *