استراتژی محتوا چیست؟

مارکتینگ

سرفصل اصلی مقاله استراتژی محتوا:

• مقدمه

• تعریف استراژی محتوا

آیا داشتن استراتژی محتوا لازم است؟

• مراحل تدوین استراتژی محتوا

مقدمه

منظور از استراتژی محتوا تعریف یک برنامۀ جامع، هم‌خوان با اهداف سازمانی، برای حفظ جریان دائمی ارزش‌آفرینی و تأثیرگذاری بر مخاطب از طریق محتوا که نمایانگر هویت، برند و شخصیت سازمان باشد، است که باید در تمامی مراحل از «برنامه‌ریزی تا اجرا» توسط «مدیر ارشد محتوا» هدایت، سازمان‌دهی و مدیریت شود.

تعریف استراتژی محتوا

مارکتینگ
تعریف استراتژی محتوا

استراتژی محتوا، یعنی تضمینی برای به دست آوردن نتایج ارزشمند در طول زمان به‌صورت پیوسته و نه موفقیت‌های کوچک درخشان اما مقطعی.

درواقع استراتژی محتوا «فرآیند تولید، ذخیره‌سازی و توزیع محتوا» هم‌خوان با استراتژی کلان سازمانی، بر مبنای یک هدف بسیار مشخص و تنظیم‌شده برای پرسونای مخاطب خاص است که با استانداردی مشخص و شفاف در طول زمان و در تمام عمر چرخۀ محتوا سنجیده و پایش می‌شود.

آیا داشتن استراتژی محتوا لازم است؟

بدون استراتژی، بازاریابی محتوای شما به‌اصطلاح باری به هر جهت حرکت می‌کند و هرگز نمی‌توانید یک‌جهت مشخص داشته باشید. از طرف دیگر هیچ متر و معیاری برای اندازه‌گیری محتوای خود نخواهید داشت. استراتژی محتوا راه را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید بر اساس آن در زمان‌های مشخصی محتواهای خود را بررسی کنید؛ اینکه این استراتژی چقدر برای کسب‌وکار شما مؤثر واقع‌شده، آیا همین راه را باید ادامه بدهید یا تغییراتی در آن به وجود بیاورید و تمام چیزهایی که یک سایت برای موفقیت به آن نیاز دارد.

دلایل اهمیت استراتژی محتوا:

• باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان می‌شود.

• قدرت رقابت را افزایش می‌دهد.

• هدفمندی تولید محتوا را افزایش می‌دهد.

• اثربخشی و بازدهی محتوا را افزایش می‌دهد.

• امکان ارزیابی عملکرد را فراهم می‌کند.

• تشخیص فرصت‌های جدید را ساده‌تر می‌کند.

• باعث تقویت برند می‌شود.

مراحل تدوین استراتژی محتوا

مارکتینگ
مراحل تدوین استراتژی محتوا

۱٫مشخص کردن اهداف

قبل از هر چیز هدف خود را از بازاریابی محتوا برای سایت خود مشخص کنید. اگر این مرحله به‌خوبی انجام شود به تمام قدم‌های بعدی شما جهت می‌دهد. هدف که مشخص باشد، در میان انبوهی از داده‌های خام گیج و سردرگم نمی‌شوید. هدف، دقیقاً شمارا راهنمایی می‌کند که به دنبال چه چیز باشید و چه کانال‌هایی را برای آن بررسی کنید. در حقیقت هدف شما چراغی است که در تاریکی شمارا راهنمایی می‌کند.

نکته‌ای که در رابطه باهدف شما بسیار اهمیت دارد این است که رویکرد مشخصی نسبت به هدف خود داشته باشید. تنها به “افزایش ترافیک بیشتر” اکتفا نکنید. دقیقاً مشخص کنید که چه میزان ترافیکی در چه زمانی می‌خواهید به دست آورید. یا مثلاً “افزایش فروش به میزان ۱۵% در مدت سه ماه” هدف کاملاً واضح و مشخصی است.

۲٫مشخص کردن مخاطبان اصلی و نیازهایشان

گام بعدی این است که مشخص کنید قصد دارید با محتوای خود چه کسانی را هدف قرار دهید. افراد زیادی در سازمان شما هستند که در این قسمت از فرایند تدوین استراتژی، می‌توانند به شما کمک کنند. صحبت با اعضای این تیم‌ها را مدنظر قرار دهید: تیم خدمات مشتریان، تیم پشتیبانی، تیم فنی، مدیران محصول، مدیران بازاریابی محصولات و مدیران بازاریابی شبکه‌های اجتماعی. این افراد اغلب افرادی هستند که بیشترین تعامل را با مشتریان دارند. بدانید که مخاطبان شما با چه چیزی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و چه محتوایی می‌تواند به نیازها و سؤالات آن‌ها پاسخ دهد. با جستجو در انجمن‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید برخی از این تحقیقات را خودتان به‌تنهایی انجام دهید.

۳٫پیدا کردن کلمات کلیدی کسب‌وکارتان

تدوین استراتژی محتوا بدون تحقیق کلمات کلیدی غیرممکن است. با پیدا کردن کلمات کلیدی در ابزارهایی مانند kwfinder ، keywordplanner و سایر ابزارهای دیگر شما تمام کلمات و عبارات کلیدی حوزه کسب‌وکار خود را می‌توانید پیدا کنید. در حقیقت این مرحله به شما کمک می‌کند نیاز اساسی بازار را در حوزۀ خود پیدا کنید. حتی می‌توانید سؤالاتی که کاربران در گوگل سرچ می‌کنند را پیدا کنید. در حقیقت کلمات کلیدی هستند که ترافیک گوگل را به سمت سایت شما سرازیر می‌کنند.

۴٫ارزیابی اطلاعات

حالا تمام اطلاعاتی که لازم داشته‌اید را از این‌طرف آن‌طرف جمع‌آوری کرده‌اید. اما این‌ها صرفاً یک‌مشت اطلاعات خام هستند که هیچ فایده‌ای ندارند، مگر اینکه آن‌ها را آنالیز و تحلیل کنید. به‌عبارت‌دیگر در این مرحله قرار است اطلاعات خام را به اطلاعات قابل‌استفاده برای تدوین استراتژی محتوا تبدیل کنید. بعدازاینکه بررسی و آنالیز تمام شد، باید این تحلیل‌ها را در کنار اهدافتان قرار دهید و ارتباط این داده‌ها و اهداف را بررسی کنید.

۵٫ساختن قیف محتوا

قیف بازاریابی محتوا یا Content Marketing Funnel نشان می‌دهد مشتریان یک کسب‌وکار با طی کردن چه مراحلی اقدام به خرید محصولات یا خدمات می‌کنند. قیف بازاریابی محتوا این امکان را به شما می‌دهد تا هر مرحله از روند جذب مشتری را به‌طور مفصل ارزیابی و آنالیز کنید، تا از این طریق متوجه شوید که در کدام قسمت‌ها باید بهینه‌سازی‌های لازم را انجام دهید تا درصد تبدیل مخاطب به مشتری افزایش پیدا کند.

۶٫تهیه تقویم محتوا

بر اساس نتایج کیورد ریسرچ، یک تقویم محتوا تدوین کنید. اطمینان حاصل کنید که کلیدواژه‌هایی که در محتواهای شما مورد هدف قرار می‌گیرند، در تقویم محتوا ثبت شوند تا اعضای تیم تولید، محتواهای مشابه تولید نکنند.

۷٫اقدام به تولید محتوا

تمام کلمات کلیدی را درآوردید، تقویم محتوا را ساختید و می‌دانید که دقیقاً برای چه کسی محتوا تولید می‌کنید. حالا وقت آن است که محتوای خود را بسازید.

از انواع متنوع محتوا استفاده کنید. (مثلاً تصویر، case study (نمونه عملی)، نمودار، ویدیو، پادکست و …) فقط به متن اکتفا نکنید. استفاده از انواع متنوع محتوا طیف متنوع‌تری از کاربران را به سمت سایت شما می‌کشاند. شاید برایتان جالب باشد بدانید محتواهایی که از تصاویر مرتبط برای مطالب استفاده می‌کنند، ۳۰% بیشتر از محتواهای صرفاً متنی دیده می‌شوند.

1 دیدگاه برای “استراتژی محتوا چیست؟

  1. اشتراک ها: همه‌چیز درباره بازاریابی محتوا - تهرآنلاین | بازاریابی محتوا | تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *